Posjet Parku prirode Papuk - osvrt
"SVI POSJETITE PAPUK! ČIM PRIJE!
U petak 18. listopada učenici šestih razreda naše škole išli su na izlet u Park prirode Papuk. Kišan i prohladan Zagreb ostavili smo za sobom i uputili se u Slavoniju, njezin brdoviti dio. Putovanje od tri sata prošlo je uz igru, priču i poneku pjesmu. Nije nedostajalo hrane, pića kao ni dobroga raspoloženja.
Naše prvo odredište bio je biser slavonskog gorja – Jankovac, smješten u samome srcu Papuka na 475 m nadmorske visine. Naša simpatična vodičica tijekom putovanja informirala nas je o našoj destinaciji, a po dolasku povela nas oko Jankovačkih jezera i slapa Skakavac. Utabanim stazama, drvenim mostićima i stubama hodali smo šumom punom svježine. Šuma, svojim bojama, zvukovima i mirisima pokazala nam je kako jesen može izgledati čarobno. Uz samu šetnicu nalaze se i poučne table sa zanimljivim sadržajima koji objašnjavaju prirodne, ali i kulturno-povijesne zanimljivosti.
Tako je u 19 st., postojala staklana na Skakavcu jer su zbog bogate bukove šume imali dovoljno materijala za proizvodnju stakla. Kako bi dobili staklo, potreban je pepeo bukova drveta. Sam izvor nastanjen je
zaštićenom endemskom vrstom puževa, toliko su sitni da su gotovo nevidljivi. Grofova staza nazvana je po Josipu pl. Jankoviću koji je prvi spoznao ljepote i prirodni sklad te doline. Ljepote Papuka ne završavaju razgledavanjem samo parka prirode jer površinom od 336 km 2 planinski lanac proteže se i na drugu županiju, Virovitičko-podravsku, u koju odlazimo na ručak i razgledavanje Geoinfo centra
Voćin.
Jedno stado ovaca na cesti učinilo je ovaj put zabavnijim, vozač je morao zaustaviti autobus kako bi pastir sa svojim stadom ovaca mogao proći, a sve to uz vesele usklike nas učenika. Okrijepljeni u restoranu Stari podrum u Slatini bili smo spremni za nove avanture u Geoinfo Centru Voćin. Ondje su nas dočekali ljubazni predavači i pokazali kako se razvijao život na zemlji od prajuhe do prvih biljaka i životinja sve do dinosaura i pojave čovjeka. Saznajemo i zašto je Papuk geološki najraznolikije područje Hrvatske. Uz pomoć 3D naočala imali smo priliku biti dio virtualne stvarnosti najzanimljivijeg geološkog razdoblja Papuka – vremena Panonskog mora.
Sami smo mogli „stvoriti“ svoj potres i biti informirani o jačini i posljedicama tog potresa. Pogledali smo i kratki film o nastanku Zemlje i Papuka. 3D naočale, pomična sjedala, vibracija, njihanje, prskanje slapa i vjetar učinili su da doživimo postanak Papuk kao stvarnost. Školjke, puževi, ribe, koralji, kozice, jastozi nema čega nema po zidovima i policama Geoinfo Centa, a posebno nas je dojmila veličina zuba izumrle vrste morskoga psa. Stručnjaci prema veličini zuba smatraju da je mogao biti dugačak 20 metar i težak 4 tone.
Zahvaljujući prof. Lemaić, prof. Granić, prof. Pirner, prof. Sokol, školskoj knjižničarki Beg koji su nas poveli i bili odgovorni za nas, vratili smo se u Zagreb uzbuđeni i sretni što smo mogli doživjeti jedno takvo jedinstveno putovanje.
Posjetite i doživite Papuk! Obvezno! Čim prije!"
tekst napisao Vito Šoštarić Naglić, 6. a
Comments