Knjižnica Osnovne škole Ivana Cankara

Za vrijeme trajanja nastave na daljinu školska knjižnica će raditi u  virtualnom okruženju kao podrška učenicima u učenju i učiteljima u poučavanju, ali i roditeljima u svakodnevnim aktivnostima s djecom.

Časopisi

Učenici  u našoj školi vole čitati dječje časopise u tiskanom obliku te ja na njih pretplaćeno više od dvije trećine učenika.

Za mjesec ožujak, časopise Smib, Modru lastu, Moj planet i Prvi izbor možete čitati u digitalnom obliku na sljedećim poveznicama.

Knjižnica OŠ Ivana Cankara smještena je u sjevernom dijelu škole i ima poseban ulaz s dvorišne strane školske zgrade. Prvobitna namjena prostora bio je stambeni prostor za domara škole te se sastojala od pet manjih povezanih prostorija od kojih su dvije bile u funkciji školske knjižnice. Tijekom  nešto više od dvije godine  zahtjevnog rada na preuređenju prostora možemo se pohvaliti s potpuno drugačijom i funkcionalnijom školskom knjižnicom.  Rušenjem pregradnih zidova, tri prostorije i hodnik spojeni su u jednu cjelinu u kojoj smo smjestili police s knjigama, učionicu za 20 učenika opremljenu projektorom, tri ormara za časopise te stol za izdavanje i vraćanje knjiga. Najveću radost svim korisnicima pričinjaju dvije fotelje vreće u kojima je čitanje lakše i zabavnije. Manju prostoriju smo uredili kao multimedijalni prostor s računalima, CD playerom, AV zbirkom zanimljivih CD-a i DVD-a te edukativno zabavnim igrama.

Novouređeni prostor nikog ne ostavlja ravnodušnim, a najbitnije je da  učenici osjećaju veliku promjenu.

Posebno treba pohvaliti  učenike  5. b i 8. a razreda koji su u akciji „Iz ruke u ruku“ u rujnu 2016. u redu dugom 35 metara  pružili svoje ruke i prenijeli cjelokupni knjižni fond  knjižnice iz školske dvorane u novouređeni prostor.  Mali knjižničari 5. a i 5. b razreda također su vrijedno radili tijekom rujna i listopada na uređenju prostora i samih knjiga.

RADNO VRIJEME KNJIŽNICE

PONEDJELJAK    8 - 12

UTORAK   12 - 18

SRIJEDA     8 - 12

ČETVRTAK     12 - 18

PETAK   8 - 12

Svaki prvi utorak u mjesecu knjižnica nije otvorena za korisnike.

O FONDU KNJIŽNICE

• 2317 različitih naslova

• 5399 svezaka knjiga

• 724 svezaka nastavničkog fonda

U KNJIŽNICI SE MOŽE:

• posuđivati knjige i slikovnice

• čitati časopise

• koristiti stručna (referentna) građa

• pisati zadaća, referati i sl.

• gledati TV

• služiti se računalima

U KNJIŽNICI SE:

• održavaju nastavni sati

• održavaju književni susreti

• postavljaju izložbe

• organiziraju aktivnosti za poticanje čitanja

• organiziraju predavanja i kreativne radionice

A što s lektirom?

Ako ste se umorili od gledanja u ekrane , možda lektirno djelo možete poslušati.

Lektira se može čitati  (ili slušati!) . Prijavljujete se sa AAI@edu.hr računom.

Za gledanje obrazovnih filmova ili videa možete koristiti Carnetove portale Meduzu ili Baltazar .

Prijavljujete se sa AAI@edu.hr računom.