Knjižnica Osnovne škole Ivana Cankara

SRIJEDA     8 - 12

ČETVRTAK     12 - 18

PETAK   8 - 12

Svaki prvi utorak u mjesecu knjižnica nije otvorena za korisnike.

O FONDU KNJIŽNICE

• 2317 različitih naslova

• 5399 svezaka knjiga

• 724 svezaka nastavničkog fonda

U KNJIŽNICI SE MOŽE:

• posuđivati knjige i slikovnice

• čitati časopise

• koristiti stručna (referentna) građa

• pisati zadaća, referati i sl.

• gledati TV

• služiti se računalima

U KNJIŽNICI SE:

• održavaju nastavni sati

• održavaju književni susreti

• postavljaju izložbe

• organiziraju aktivnosti za poticanje čitanja

• organiziraju predavanja i kreativne radionice

Knjižnica OŠ Ivana Cankara smještena je u sjevernom dijelu škole i ima poseban ulaz s dvorišne strane školske zgrade. Prvobitna namjena prostora bio je stambeni prostor za domara škole te se sastojala od pet manjih povezanih prostorija od kojih su dvije bile u funkciji školske knjižnice. Tijekom  nešto više od dvije godine  zahtjevnog rada na preuređenju prostora možemo se pohvaliti s potpuno drugačijom i funkcionalnijom školskom knjižnicom.  Rušenjem pregradnih zidova, tri prostorije i hodnik spojeni su u jednu cjelinu u kojoj smo smjestili police s knjigama, učionicu za 20 učenika opremljenu projektorom, tri ormara za časopise te stol za izdavanje i vraćanje knjiga. Najveću radost svim korisnicima pričinjaju dvije fotelje vreće u kojima je čitanje lakše i zabavnije. Manju prostoriju smo uredili kao multimedijalni prostor s računalima, CD playerom, AV zbirkom zanimljivih CD-a i DVD-a te edukativno zabavnim igrama.

Novouređeni prostor nikog ne ostavlja ravnodušnim, a najbitnije je da  učenici osjećaju veliku promjenu.

Posebno treba pohvaliti  učenike  5. b i 8. a razreda koji su u akciji „Iz ruke u ruku“ u rujnu 2016. u redu dugom 35 metara  pružili svoje ruke i prenijeli cjelokupni knjižni fond  knjižnice iz školske dvorane u novouređeni prostor.  Mali knjižničari 5. a i 5. b razreda također su vrijedno radili tijekom rujna i listopada na uređenju prostora i samih knjiga.

„Prije sam mislio da knjižnica služi da posudimo knjigu i odemo kući. Nakon preuređenje ušao sam u knjižnicu i rekao „vau!“. Otkrio sam da je naša knjižnica udobna i lijepa. Zavalio sam se u udobne fotelje i počeo čitati. Prije preuređenja to nisam radio. Knjižnica mi je postala najdraža prostorija u školi.“   (Ivan, 7.b)

„… i naravno, otišli smo u knjižnicu.  Bili smo vrlo zadovoljni i svima bih preporučio da češće dolaze u knjižnicu jer knjižnica nije samo za posuđivanje knjiga i knjižnica ne služi knjižničarki nego nama.“ (Patrik, 7.b)