1935.jpg

SIGURNOST NA INTERNETU

KAKO OSTATI SIGURAN NA INTERNETU

• Nikad ne otkrivaj osobne informacije na internetu, bilo na društvenim mrežama, chatu, blogovima ili osobnim web stranicama.

• Nikad nikome, osim roditeljima, ne otkrivaj svoju lozinku, čak ni prijateljima.

• Ako ti netko pošalje zlonamjernu ili prijeteću poruku, nemoj odgovoriti.

• Pokaži je odrasloj osobi kojoj vjeruješ.

• Nikad ne otvaraj e-mailove koje ti pošalje netko koga ne poznaješ ili netko za koga već znaš da je zlostavljač.

• Ne stavljaj na internet ništa što ne želiš da vide tvoji prijatelji iz razreda ili ostali ljudi, čak ni u e-mailu. Sve fotografije trajno ostaju na internetu, čak i kada ih obišeš.

• Ne šalji poruke kad si ljut. Prije nego što klikneš „Pošalji” zapitaj se kako bi se ti osjećao da primiš tu poruku.

• Pomozi djeci koju na taj način zlostavljaju tako da ne prikrivaš nasilje i da odmah obavijestiš odrasle.

• I na internetu poštuj pravila ponašanja kao i u svakodnevnom životu.

Internet je izvrstan alat koji je sad već dio našeg svakodnevnog života. Ovisno o tome kako ga upotrebljavamo, takve će biti i posljedice. Želimo li upotpuniti znanje, doznati novosti, dopisivati se s vršnjacima i razvijati svoju kreativnost, neizmjerno će nam pomoći. Nažalost, postoje korisnici koji žele povrijediti druge. U njihovim se rukama internet može pretvoriti u moćno oružje.

No, znanje i obaviještenost naše su oružje u borbi protiv njegove zloporabe kako bi bio slobodan za sve nas koji želimo učiti, rasti i zabavljati se. Stoga je važno znati kako radi internet, koji su rizici i što možemo učiniti kad postoji mogućnost da se dogodi nešto loše.

Kao i svi drugi alati, i računala imaju svoje prednosti i nedostatke. Neke od prednosti su:

• Učenje i brz pregled najnovijih spoznaja i pretraživanje baza podataka

• Laka i brza dostupnost informacija

• Izvor zabave

• Brza i jednostavna komunikacija

• Omogućava učenje pismenog izražavanja

• Potiče razvoj kreativnosti, strategija rješavanja problema i selekciju informacija

• omogućava razmjenu iskustava, mišljenja i informacija s ljudima sličnih interesa ili problema

Nedostaci mogu uključivati:

• Izloženost neprimjerenim sadržajima

• Internet – novo igralište dostupnije pedofilima

• Izloženost uznemirujućim i neprijateljskim porukama

• Moguća pretjerana izoliranost djece i mladih radi prečestog i/ili dugotrajnog korištenja interneta

ANONIMNOST

Glavna karakteristika interneta je anonimnost – koriste se nadimci koje posjetitelji sami izaberu. To znači da korisnici međusobno ne znaju tko je tko u stvarnom životu, ne znaju imena i prezimena, adresu, broj telefona. Jedni o drugima znaju samo ono što se iznese na internetu. Anonimnost stoga omogućuje ljudima da budu otvoreni i podijele s drugima stvari koje bi im bilo neugodno izreći nekome tko ih poznaje. Moguće je zatražiti pomoć u rješavanju nekog problema ili izreći mišljenje o nekoj temi, bez straha da će biti prepoznati i da će zbog toga imati neugodnosti.

Međutim, anonimnost može biti i otvorena pozivnica svima koji žele zloporabiti takav način komunikacije. Često primjerice na Facebook-u mogu se naći prijatelji s kojima dopisivanje može biti vrlo zabavno i poučno. Ali nisu svi korisnici Facebook-a dobronamjerni, a od nekih se mogu doživjeti i velike neugodnosti. Netko može vrijeđati, prijetiti i/ili pisati o drugima stvari koje nisu istinite ili koje su privatne i tajne. Često je to netko koga poznajemo, možda prijatelj iz razreda s kojim smo se posvađali ili netko iz društva tko je ljubomoran. Ta osoba može misliti da, ako koristi nadimak i nitko ne zna kako se zove, može činiti što želi, pa i gnjaviti druge.

innovation-technology-business-finance-c

Još malo savjeta …

• Oprezno sa slikama!

Lijepo je ukrasiti svoj profil  ili web stranicu fotografijama, no ako se na njima može prepoznati tvoje lice, lica članova tvoje obitelji ili prijatelja, onda možeš biti u opasnosti kao da piše tvoje ili njihovo puno ime i prezime te adresa. Pokušaj ne stavljati svoje i fotografije svojih  prijatelja/obitelji, a ako ipak želiš, mogu se jednostavno prilagoditi tako da lica nisu prepoznatljiva.

• Čuvajmo sebe i druge!

Sve što vrijedi za čuvanje naših podataka, vrijedi i za čuvanje tuđih. Kao što nećemo pisati svoje pravo ime i ostale podatke, tako bismo se trebali ponašati i prema drugima. Mnogi nisu svjesni opasnosti koje vrebaju iza ekrana i ne razumiju da su na internetu i ljudi s neprijateljskim namjerama koji mogu povrijediti nas, naše prijatelje ili obitelj. Koliko god se naljutili na prijatelja, zar zaista želimo da ga netko zastrašuje, muči i ozlijedi?

• Pronađi se! („Googlaj se!“)

Posjeti www.google.com i upiši svoje ime i prezime pod navodnim znakovima (npr. “Pero Perić”). Google će pronaći sve internetske stranice na kojima se spominje tvoje ime. Na taj način možeš otkriti postoji li neka web stranica o tebi. Isto napravi sa svojim brojem mobitela, e-mail adresom, pravom adresom i nadimkom na internetu. Možda negdje netko piše o tebi i daje tvoje podatke, a ti to i ne znaš. Pokušaj to činiti što češće, a možeš napraviti i ˝Google Alert˝, alarm koji će ti stizati na mail svaki put kad i ako se na internetu pojavi stranica na kojoj se spominje tvoje ime.

poster_6-11_HR.jpg

SAVJETI ZA UČENIKE

(1. - 4. RAZRED)

SAVJETI ZA UČENIKE

(5. - 8. RAZRED)

NETICA.HR

NETICA - SLIKOVNICA

NETICA - RADNA BILJEŽNICA

JESAM LI SIGURAN NA INTERNETU?

TESTIRAJ SE!

E- NASILJE

imagem-site.jpg

Tekstovi i materijali su preuzeti s interneta i nisu vlasništvo škole.